دوشنبه, 1 بهمن 1397

 

در شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی :

 

کارگاه آموزشی سیاستگذاری و حکمرانی آب با همکاری ایران و استرالیا برگزار شد

کارگاه آموزشی دوروزه سیاستگذاری و حکمرانی آب با حضور اساتید و متخصصان حوزه آب ایران و استرالیا، مسئولان دستگاه‌های اجرایی ایران و استان‌های حاشیه دریاچه ارومیه (آذربایجان شرقی ، غربی و کردستان) نماینده فائو (سازمان جهانی خواربار) و انجمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد کشاورزی به میزبانی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مدیر عامل شرکت در این کارگاه با اشاره به تشابه اقلیمی و آبی ایران و استرالیا بر آموزشی ذینفعان به عنوان مهمترین موضوع در سیاستگذاری آب تأکید نمود و  افزود: به همین علت سعی می‌شود با استفاده از تجارب 30 ساله استرالیا در این خصوص، زمینه برای توجیه و مسئولیت پذیری مردم و بخش خصوصی فراهم شود.

رئیس تیم سیاستگذاری آب استرالیا در این کارگاه با تأکید بر تأثیرپذیری اقتصاد و سیاست از آب اظهار داشت: دولت باید با ایجاد زیرساخت و استراتژی‌های لازم، مدیریت آب در صنایع و خدمات را به بخش خصوصی واگذار کند،  تا در این میان با نظارت مستقل و ارائه گزارش‌های بی طرفانه، منابع آبی به بهترین شکل ممکن، حفظ و نگهداری شود.

ویل فارگز گفت: ما هم در استرالیا با چالش کشاورزی وسیع با منابع آبی محدود مواجهیم، اما کشاورزی را همراه با حفظ منابع و محیط زیست انجام می‌دهیم، زیرا که یکی بدون دیگری ارزش ندارد، از این رو در هدایت راهبردی آب، به گونه‌ای از آن استفاده می‌شود که بیشترین بهره وری در کشاورزی و کمترین تخریب در محیط زیست اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به همکاری ایران و استرالیا در ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه افزود: آب‌های سطحی و زیرزمینی، تالاب‌ها و دریاچه‌ها به صورت همزمان باید مدیریت شوند زیرا که خشک شدن یک دریاچه می‌تواند همه منابع آب حوضه و کشور را تحت الشعاع قرار دهد.

لازم به ذکر است با توجه به وجوه مشترک بین ایران و استرالیا از نظر تغییر اقلیم و مساله کم‌آبی و خشکسالی، این کارگاه برای تبادل تجربیات با کشور استرالیا در برخورد با مساله کم‌آبی و مدیریت منابع آب در کارگاه دو روزه و طی دو جلسه برگزار شد.

همکاری استرالیا با کشورمان از سال گذشته در زمینه مدیریت آب شروع شد و فروردین ماه امسال هم مرکز مشترک آب ایران و استرالیا در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.

این مرکز با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه بعد از توافق بین وزیر نیروی ایران و وزیر تجارت استرالیا که در شهریور ماه سال گذشته منعقد شد کار خود را آغاز کرده است.

منبع خبر: روابط عمومی