سه‌شنبه, 2 بهمن 1397

 

 

میزان افت آب های زیرزمینی در حوضه دریاچه ارومیه 70 سانتی متر است

مدیر پروژه آب های کارستی در سازمان زمین شناسی کشور در کارگاه آموزشی دوروزه سیاستگذاری و حکمرانی در تبریز هم با اشاره به آب های زیر زمینی حوضه دریاچه ارومیه گفت: در حدود 60 درصد این حوضه آبریز را قسمت های غیرکربناته تشکیل می دهد که خود نشانه فقر آب های زیرزمینی است.  

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مسعود مرسلی با اشاره به اینکه ما ششمین مصرف کننده زیاد آب در دنیا هستیم و در منطقه روسیه و ترکیه کمتر از ما و پاکستان بیشتر از ما آب مصرف می کند، گفت: این در حالی است که تغذیه سفره های آب در کشور کمتر از خیلی کشورهاست.

وی میزان افت آب های زیرزمینی در حوضه دریاچه ارومیه را 70 سانتی متر اعلام و خاطرنشان کرد: از نظر تعداد چاه های کشور، آذربایجان شرقی در رده هفتم و آذربایجان غربی در رده سوم قرار دارد.

وی با بیان اینکه از نظر وجود چاه های غیرمجاز آذربایجان شرقی در رده هشتم و آذربایجان غربی در رده ششم قرار دارد، افزود: از نظر تخلیه از چاه های غیرمجاز، آذربایجان شرقی در رتبه 18 و آذربایجان غربی در رتبه 11 قرار دارد.

مرسلی با بیان اینکه یکی از ظرفیت های کشور ما آبخوان های کارستی است، گفت: 4 درصد مساحت حوضه آبریز دریاچه ارومیه کارستی است.

وی خاطرنشان کرد: در اصطلاح فنی به پدیده خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته (آهک و دولومیت) کارست گفته می شود.

منبع خبر: روابط عمومی