جمعه, 30 فروردین 1398

 

اهم اقدامات شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در سال 1395
ردیف عنوان توضیحات
1 رزمایش عملیاتی 

برگزاری رزمایش و مانور از اقدامات سالانه و مستمر گروه مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت می باشد که برای سال 1395 دو مورد(رزمایش قطع برق و تست عملکرد دیزل ژنراتورهای اضطراری در تاسیسات آبی شرکت بصورت سراسری و مانور اطفاء حریق در ستاد و شهرستانها) برگزار گردیده که برای سال 1396 نیز دو رزمایش برنامه ریزی شده که سناریوهای انها در مرحله نهایی شده می باشد.

2 جلسات برگزار شده در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی  46 جلسه با 348 مصوبه برگزار شده است.
3

آموزش های عمومی و تخصصی حوزه مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی 

3564 نفر ساعت آموزش تخصصی و عمومی در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل برای سال 1395 اجرایی شده است.

3626 نفر ساعت در کارگاهها و همایش های علمی و پژوهشی مرتبط با مدیریت بحران و پدافند غیرعامل حاضر بوده اند.

4

طرح های مطالعاتی، پژوهشی و اجرایی

3طرح مطالعاتی و 4 طرح پژوهشی در سال 1395 اجرایی گردیده است. با توجه به نیازهای شرکت در حوزه های مرتبط با مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و طبق تعاملات بعمل آمده با واحدهای تخصصی و کمیته تحقیقات شرکت، سالانه تعدادی پروژه تحقیقاتی حسب اولویتهای شرکت بعنوان پروژه های بخش سیل، خشکسالی و ... ، در لیست اولویتهای تحقیقاتی شرکت قرار می گیرد.

5 ساماندهی و تجهیز تیم های واکنش سریع در واحدهای تخصصی در راستای انسجام بخشی فعالیتهای مرتبط با شرایط اضطراری در شرکت و به منظور تخصصی نمودن این فعالیتها، طبق اسناد و دستورالعملهای مربوط به شرایط اضطراری، فعالیتهای مختلف حوزه مدیریت بحران و شرایط اضطراری در شرکت بررسی و اولویت بندی های لازم جهت انجام کارهای عملیاتی احصاء گردید. بر این اساس تیم های واکنش سریع در شرایط اضطراری برای واحدهای تخصصی در سطح شرکت اجرایی گردیده است.
6 ساماندهی مولدهای اضطراری در مراکز و تاسیسات آبی تحت تولیت شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی در راستای برنامه ریزی جهت تعیین وضعیت بکارگیری مولدهای اضطراری در مراکز و تاسیسات آبی شرکت، حدود 45 واحد از تاسیسات مورد بررسی قرار گرفته که نهایتا بانک اطلاعاتی مراکز تکمیل و دستورالعمل بکارگیری مولدهای اضطراری جهت اجرا برای مراکز و تاسیسات آبی شرکت ابلاغ شده است. 
7 ایجاد، تکمیل و بروز رسانی بانک اطلاعاتی مرتبط با حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی  بیش از 9 عنوان بانک اطلاعاتی مهم در حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت تکمیل گردیده است.
8 استقرار نرم افزار جامع HSE

به منظور استفاده و دسترسی سریع و آسان به اطلاعات دقیق و به هنگام درخصوص حوادث رخ داده ، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی نسبت به خرید و استقرار نرم افزار جامع مدیریت سلامت  در سطح شرکت از سال 93  اقدام نمود . پس از رایزنیهای فراوان سرانجام نرم افزار مربوطه انتخاب و نسبت به خرید آن اقدام گردید. دامنه کاربرد این نرم افزار در درجه اول ثبت کلیه حوادث روی داده در سطح فعالیتهای شرکت ( حوادث فردی – سیل – غرق شدگی – شبه حوادث و ...) بوده و در مرحله بعد ثبت داده های مربوط به مدیریت بحران و پدافندغیرعامل را پوشش خواهد داد.

9 عملیاتی نمودن الزامات و تاکتیکهای پدافندغیرعامل در مراکز و تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با پیگیری کارشناسان گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل الزامات و تاکتیک های پدافند غیرعامل در مراکز و تاسیسات تحت تولیت در حوزه مختلف عملیاتی گردیده است.
10 تهیه، تدوین و ابلاغ آئین نامه های اجرایی پدافند غیر عامل و مدیریت بحران بر اساس دستورالعمل ها و بخشنامه های بالادستی  4 دستورالعمل در سال 1395 نهایی شده است.
11 پیگیری اجرای طرح های ساماندهی، بازگشائی و اصلاح مسیر رودخانه ها و مسیل ها در سطح استان در این راستا بیش از 12 عنوان فعالیت با حجم بسیار بالا در 3 مرحله (مرحله پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، باز سازی و بازتوانی) صورت گرفته است.
12 استفاده از حداکثر پتانسیل واحدهای دخیل در مسائل حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل

تعامل و همکاری با سازمانها و واحدهای تخصصی من جمله هلال احمر استان، پایگاه مقاومت بسیج، آتش نشانی تبریز، برق منطقه ای استان و ... در راستای بهره مندی از توان و پتانسیل های موجود در سازمان ها، نهادها و ... در حوزه های متنوع من جمله برگزاری آموزش های تخصصی، برگزاری رزمایش سالانه بصورت مستمر صورت می پذیرد.

13 انجام اقدامات پیشگیرانه پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار در تاسیسات آبی و تحت تولیت شرکت، پیشگیری از حملات سایبری در راستای پدافند سایبری و حفاظت از تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری و شبکه رایانه ای شرکت و تاسیسات و مراکز اداری تحت تولیت شرکت، یکپارچه سازی اطلاعات توسط دفتر مطالعات پایه منابع آب، صدور اخطاریه و هشدارها از اقدامات مستمر حوزه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت می باشد.

 

گزارش تفصیلی عملکرد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت آب منطقه ای آذر بایجان شرقی سال 1395.pdf

 

 


 

نگارنده:مدیریت بحران و پدافند غیر عامل
بازدید:1371
آخرین به روزرسانی: 1396/04/15