|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

وزیر نیرو در آیین افتتاح سد قیزقلعه‎سی:

کشورهای حاشیه ارس با تشکیل کارگروه مشترک بهره‌برداری از رودخانه را ارتقاء دهند/ آمادگی ایران برای میزبانی

وزیر نیرو گفت: پیشنهاد می‌شود کشورهای حوضه آبریز ارس با تشکیل کارگروه‌های مشترک، سطح همکاری‌ها را برای بهره‌‍برداری مطلوب و توسعه پایدار این رودخانه ارتقا دهند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد میزبان کشورهای حوضه آبریز ارس باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی اکبر محرابیان" امروز، یکشنبه (30 اردیبهشت) در آیین افتتاح سد قیزقلعه‌سی و بهره‌برداری کامل از سد خداآفرین که با حضور روسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان محقق شد، گفت: بی‌تردید امروز، تاریخی به یاد ماندنی در تاریخ روابط دو کشور ایران و آذربایجان خواهد بود.
وزیر نیرو با بیان اینکه هم‌اکنون ایران 95 درصد نیاز خود را در حوزه‌های سدسازی و احداث شبکه‌های آبیاری و ساخت نیروگاه‌های برق‌آبی در داخل کشور تامین می‌کند،، افزود: ایران جزو چهار کشور اول دنیا در این زمینه محسوب می‌شود که دستاورد آن، ساخت و بهره‎برداری 200 سد بزرگ مخزنی است که بیش از 90 درصد آن پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایرانی به بهره برداری رسیده‌ است.
وی اظهار کرد: حوضه آبریز ارس با مساحت 102 هزار کیلومتر مربع و رودخانه ارس به طول 1072 کیلومتر مشترک بین چهار کشور، همواره در طول تاریخ باعث رونق و آبادانی منطقه و عامل مشترکات بین اقوام و ساکنان آن بوده است.
محرابیان اضافه کرد: دو کشور ایران و آذربایجان دارای منافع مشترک آبی بر روی مرز 420 کیلومتری رودخانه ارس هستند و این رودخانه عامل توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در 50 سال اخیر و به عنوان نماد همکاری، دوستی و شاهرگ حیاتی مرزنشینان قلمداد می‌شود.
وزیر نیرو افزود: زنجیره سازه‌های مشترک بین دو کشور با حجم سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیارد دلار و سابقه همکاری بیش از 50 سال در موضوع بهره‌برداری مشترک از منابع آبی بین ایران و جمهوری آذربایجان فرصتی برای افزایش مراودات و سایر همکاری‌های منطقه‌ای فراهم آورده است.
وی گفت: سد قیزقلعه سی در 208 کیلومتری سد ارس، 12 کیلومتری سد خداآفرین بر روی رودخانه ارس و به منظور تنظیم حق آبه دو کشور و نیز تولید برق، مطالعه و جانمایی شده است و قابلیت کنترل و مدیریت حجم بالای آب و سیلاب رودخانه دارد.
وی افزود: تعدد و تنوع تجهیزات هیدرومکانیکال، خاک‌برداری و سنگ‌برداری بیش از 6 میلیون و خاکریزی بیش از 2 میلیون مترمکعب و نیز حفاری و تزریق 42 کیلومتری از مشخصه‌های اجرای این سد است.
محرابیان یادآور شد: این سد خاکی با هسته رُسی قائم دارای ارتفاع 37 متر از پی، تراز تاج 253 متر و طول تاج 834 متر، قالبیت تنظیم سالانه دومیلیارد مترمکعب آب را برای مصارف دو کشور و محیط زیست دارد.
وزیر نیرو به اهداف مشترک ساخت این سد اشاره کرد و گفت: مدیریت سیلاب، تنظیم آب برای شرایط کم آبی و خشکسالی که متواترا در منطقه رخ می‌دهد، تقسیم آب بین دو کشور و مدیریت حق آبه‌های مرزی مطابق معاهدات فی مابین، استفاده بهینه از منابع آب و خاک با ارزش در هر دو کشور و منطقه، توسعه کشاورزی، توسعه اقتصادی با توسعه زیرساخت‌ها و تبدیل شیوه‌های سنتی کشاورزی به مدرن و صنعتی، توسعه گردشگری با توجه به جاذبه‌های انبوه طبیعی و تاریخی و تولید 540 گیگاوات ساعت انرژی سالانه توسط دو واحد نیروگاهی از جمله اهداف مشترک ساخت این سد برای دو کشور به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: با تکمیل سد خداآفرین و افتتاح سد قیزقلعه سی با ارزش حدود 600 میلیون دلار، بهره برداری از زنجیره سدهای ساخته شده بر روی رودخانه ارس و شبکه‌های آبیاری و زهکشی محقق می شود، این پروژه تجربه‌ای است کم نظیر در حوزه دیپلماسی آب و نیز تحکیم اتحاد و همدلی دو کشور است که می‌تواند راهگشای طرح‌ها و تعاملات آبی با کشورهای همجوار باشد.
محرابیان تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود، کشورهای حوضه آبریز ارس با تشکیل کارگروه‌های مشترک، سطح همکاری‌ها را برای بهره‌‍برداری مطلوب و توسعه پایدار این رودخانه ارتقا دهند. بی تردید کشورهای بالادست و پایین دست حوضه آبریز ارس نیازمند تعامل بیشتر در این خصوص بوده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد میزبان کشورهای حوضه آبریز ارس باشد، ادامه داد: ایران با کشورهای همسایه خود در شرق،غرب و شمال دارای معاهدات و تفاهم نامه‌های متعددی است که برخی از آنها نزدیک به هشت دهه قدمت دارند.
وی اظهار کرد: شیرینی بهره‌برداری از این سازه مهم آبی حاصل دسترنج و زحمات خیل عظیمی از کارگران، مهندسین و مدیرانی است که بخشی از عمر خود را در این مسیر صرف کرده‌اند، بر این اساس لازم می‌دانم از تلاش همه همکاران خود در وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران حوضه آبریز ارس، شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، پیمانکاران و مشاوران به ویژه شرکت‌های سابیر، آوان، آذراتفاق به عنوان پیمانکاران اصلی و شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس به عنوان مشاور طرح و سازندگان و تامین کنندگان کالا قدردانی کنم و امید است در آینده شاهد توسعه همکاری‌های دو کشور باشیم.

کد خبر: 2840
  تاریخ خبر : 2 خرداد 1403
 کاربر روابط عمومی
 468
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 14
 • بیشترین بازدید همزمان : 353
 • بازدید امروز : 4,774
 • بازدید دیروز :
 • کل بازدید : 8,064,848
 • آخرین به روزرسانی : 23 تیر 1403 16:34:30
 • شناسه IP شما : 3.238.116.201

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : تبریز ـ بلوار ۲۹ بهمن ـ شرکت آب منطقه اى آذربایجان شرقى
 • کدپستی : ۵۱۵۶۹۱۷۷۳۷
 • تلفن : 041۳۳۳۸۲۱۱۱-19
 • فاکس : 041۳۳۳۰۸۴۱۲
 • پست الکترونیکی : Pubrel[at]azarwater.ir
 • پیامک : ۳۰۰۰۱۲۲۲۲۲
 • تلفن گویا : 041۳۳۳۸۲۰۰۰