جمعه, 24 آذر 1396

 

 

چرا نباید در مخازن سدها شنا کنیم؟

سالهاست که سدها و تأسیسات آبی به عنوان موجودات زنده جدیدی سر از اکوسیستم ما درآورده و جزئی از طبیعتی شده اند که گاه گداری برای تازه کردن نفسمان به آن روی می آوریم. کناره های مخازن سدها به دلیل حس طراوتی که از نزدیکی به آب حاصل می شود، به عنوان مکانهایی پرتردد برای اتراق خانواده ها به شمار می روند.  

مکانهایی زیبا که گاه با ماجراجویی شناگرانی که غافل از همه جا تن به آب می زنند، تبدیل به مکانی تلخ و کشنده می شود. گفته می شود حتی برخی از این شناگران غریق نجات یا عضو تیم ملی قایقرانی بوده اند که به دلایلی چون گرفتگی عضلات بر اثر تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها، از دست رفتن تعادل و سکته جان خود را از دست داده اند.

متاسفانه علت اصلی این مرگ ها، فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدهاست که حتی شناگران ماهر را به کام مرگ می کشد. با وجود این که آب پشت سد‌ها دارای سطحی آرام است، اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و در صورت شنا به سادگی افراد را به زیر می‌کشد و باعث مرگ حتمی فرد می‌شوند؛ خطر دیگری که شنا در مخازن سدها برای شناگران به ارمغان می آورد حالت باتلاقی سواحل خاکی و گلی کنار سدهاست که با وجود سطح شفاف دریاچه های سدها ، کمی پایین تر جریان های زیرسطحی باعث رسوبی، کدری و کاهش دیدشناگر و به طبع آن برخورد فرد با درختچه ها و تاسیسات داخل دریاچه می شود.
لذا شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، برای جلوگیری از تکرار خاطرات ناگوار گذشته، از کلیه هموطنان خود در استان آذربایجان شرقی، بویژه ساکنان حوالی رودخانه ها، کانال ها و تأسیسات آبی اکیداً درخواست می کند ضمن مراقبت از کودکان و نوجوانان، از شنا در این مکان ها پرهیز و به خاطر حفظ سلامت خود و خانواده‌شان به علایم هشدار دهنده توجه جدی کرده و از اتراق در کنار این اماکن خودداری نمایند.

منبع خبر: روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی

« اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای آذربايجان‌شرقي است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا