چهارشنبه, 9 مهر 1399
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
پیام مقام معظم رهبری
#هر هفته: الف_ب_ایران
سد شهریار
سد خداآفرین

هشدار پیشگیرانه

سالهاست که سدها و تأسیسات آبی به عنوان موجودات زنده جدیدی سر از اکوسیستم ما درآورده و جزئی از طبیعتی شده اند که گاه گداری برای تازه کردن نفسمان به آن روی می آوریم. کناره های مخازن سدها به دلیل حس طراوتی که از نزدیکی به آب حاصل می شود، به عنوان مکانهایی پرتردد برای اتراق خانواده ها به شمار می روند.

مکانهایی زیبا که گاه با ماجراجویی شناگرانی که غافل از همه جا تن به آب می زنند، تبدیل به مکانی تلخ و کشنده می شود. گفته می شود حتی برخی از این شناگران غریق نجات یا عضو تیم ملی قایقرانی بوده اند که به دلایلی چون گرفتگی عضلات بر اثر تغییرات ناگهانی دمای آب در مخازن سدها، از دست رفتن تعادل و سکته جان خود را از دست داده اند.

متاسفانه علت اصلی این مرگ ها، فقدان آگاهی از شرایط حاکم بر مخازن سدهاست که حتی شناگران ماهر را به کام مرگ می کشد. با وجود این که آب پشت سد‌ها دارای سطحی آرام است، اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و در صورت شنا به سادگی افراد را به زیر می‌کشد و باعث مرگ حتمی فرد می‌شوند؛ خطر دیگری که شنا در مخازن سدها برای شناگران به ارمغان می آورد حالت باتلاقی سواحل خاکی و گلی کنار سدهاست که با وجود سطح شفاف دریاچه های سدها ، کمی پایین تر جریان های زیرسطحی باعث رسوبی، کدری و کاهش دیدشناگر و به طبع آن برخورد فرد با درختچه ها و تاسیسات داخل دریاچه می شود.
لذا شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی، برای جلوگیری از تکرار خاطرات ناگوار گذشته، از کلیه هموطنان خود در استان آذربایجان شرقی، بویژه ساکنان حوالی رودخانه ها، کانال ها و تأسیسات آبی اکیداً درخواست می کند ضمن مراقبت از کودکان و نوجوانان، از شنا در این مکان ها پرهیز و به خاطر حفظ سلامت خود و خانواده‌شان به علایم هشدار دهنده توجه جدی کرده و از اتراق در کنار این اماکن خودداری نمایند.

 

مقاله هشدار دهنده با عنوان 10 نکته که باید در مورد امنیت ایمل رعایت کنید

http://www.azarwater.ir/uploaded_files/DCMS/wysiwyg/files/pdfOperation.pdf

 


 

نگارنده:مدیریت بحران و پدافند غیر عامل
بازدید:1930
آخرین به روزرسانی: 1398/04/11